Vítám Vás na stránkách amatérského historikozpytce, sběratele pohlednic a amatérského fotografa, publikujícího převážně profesionální historické snímky použité na pohlednicích našich pradědů a dědů, případně babiček a prababiček, doplněné svými současnými snímky v přímé konfrontaci. Stránky jsou věnovány především České Lípě a jejím proměnám. Vzhled a forma stránek je již vcelku ustálená, ale přibývá postupně, byť v posledních letech velice sporadicky. Je tomu tak už od 19. 4. 2007, kdy byla tato doména registrována a stránky o několik málo dnů později zprovozněny. Pokud budete mít jakoukoli připomínku, výtku či budete mít prostě jen potřebu mi cokoli sdělit, slouží k tomuto účelu bratrská FB stránka dostupná v horní liště pod odkazem Diskuse. Ale protože ne každý může takto přispět a já jsem upřímně rád za každou Vaši poznámku, využijte prosím ke vzkazům případně mého mailu
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
. Zároveň všem návštěvníkům těchto stránek přeji mnoho zajímavých zážitků při objevování místní historie. A to zejména při pohledu do staré tváře našeho zajímavého města, kterémužto zde nastavuji zrcadlo ve světle dnešních dnů. Tak tedy přeji i ostrý obraz. Lze tyto stránky chápat i jako vybídnutí k procházce městem, nikoli v chvatu běžného dne, ale s pohledem turisty, který je zde prvně. Možná se budete podivovat nad tím, čeho všeho si člověk za mnoho let možná ani nevšiml, či příliš nevšímal. Nuž tedy příjemnou procházku. A proč německý název? Vysvětluji v úvodníku či podtitulem: „České město s německy psanými dějinami.” Kdo zná historii České Lípy, jistě pochopí. Kdo nepochopí, ať raději nečte, když nerozumí psanému textu, a prohlíží si jen obrázky.
Co je na stránkách nového:
A dne 17. 3. 2024 pokračuji v představování drobných tiskovin, tentokrát z roku 1982 s názvem Česká Lípa, stručný průvodce sedmi stoletími, která do mé knihovničky přibyla nedávno zatím jako poslední z tisků dob minulých. V brožurce je více obrázků než textu a zejména ten jeden jsem opravdu musel ukázat. Je totiž hezké, když se snoubí historie s novým. Ale někdy to fakt hezké není...
- K 12. 3. 2024 jsem přidal další stručný výtah dobové tiskoviny, tentokrát z roku 1927 „Poměry v našich hraničářských posicích na severu Čech.” Jedná se o průvodce výstavou v Mladé Boleslavi na téma národnostních poměrů na severu Čech. Texty jsou silně národnostně laděné, ale dobový dokument je to velmi zajímavý. Původně bez obrázků, které byly na výstavních tablech, tak jsem vše doplnil tematicky z vlastních zdrojů.
- Datum 29. února je jednou za čtyři roky, tak jsem při příležitosti toho dne roku 2024 otevřel zcela novou sekci a to Dobové tiskoviny. První kapitolou této sekce se stal Volební program na léta 1976 — 1981. Díky bohatému obrazovému materiálu je to i zajímavé okénko do tehdejší podoby některým míst ve městě.
- V lednu 2024 přibylo několik obrázků v kapitolách Střelnice a Stará Lípa. I když ne všechny soudobé snímky jsou nové, jen jsem zpracoval cosi z předchozích příprav. Zcela nové jsou snímky infekčního pavilonu u nemocnice pod Holým vrchem.
- Stává se vcelku běžně, že jakýkoli autor mapující historii uvede údaje, které po letech zjistí, nejsou zcela přesné. Dokonce i o období, které si ještě někteří mohou pamatovat. Přesně to se stalo i mě v případě domu na nároží ulic Klášterní a Roháče z Dubé. V knize Pohostinná Česká Lípa a zde na stránkách je uvedeno, že po válce hotel U města Kamenice nebyl v provozu. Nalezl jsem však podklady, ze kterých jasně vyplývá, že do roku 1947 hotel fungoval pod jménem U Beránka provozovaný Václavem Beránkem, než objekt převzala armáda pro svou kuchyni, klub a ubytování důstojníků. Zde na stránkách jsem to napravil v kapitole Klášterní ulice. V knize to bohužel zpětně nelze.
- Na začátku října 2022 se mi podařilo dokončil a publikovat první z kapitol, které budou mapovat celé zmizelé městské celky v době socialistické výstavby. Jako první celek jsem vybral západní část dnešní Hrnčířské ulice zbořené v roce 1977. Díky bohatým podkladům bylo možné vzít opravdu jeden dům po druhém s krátkým náhledem do historie stavby. Vše je tedy v kapitole Demolice 1977. Z tohoto prostoru ještě budou dvě kapitoly. Smetanovo nábřeží z roku 1977 a východní část Hrnčířské ulice z roku 1988 s okolím.
- Po delší době drobné doplnění tří snímků z různých dob v kapitole Manušice. Kromě jednoho záběru železniční zastávky je to dvojice pohledů z jihu, kde za posledních 10 let ohromně přibylo vegetace.
- Na Velký pátek 15. dubna 2022 jsem přidal zcela novou kapitolu Písečná. I když jen krátkou, byť dlouho připravovanou.
- K aktuálnímu dění v dubnu 2022 patří události kolem přejmenování ulic. Dovolím si zde zveřejnit vyjádření prvního demokraticky zvoleného starosty po roce 1989 pana Zdeňka Pokorného, které naprosto přesně a vyčerpávajícím způsobem shrnuje situaci. K tomuto textu již není co dodat, snad jen výsledek jednání zastupitelstva města. Vyjádření Zdeňka Pokorného k přejmenování ulic Moskevská a Ruská.
- Prostor náměstí Osvobození je sice malý, ale prošel mnoha proměnami. Několik takových je zachyceno i na dalších snímcích prostoru před klášterem doplněných 15. dubna 2022 v kapitole náměstí Osvobození.
Výzva: Máte snímky z České Lípy z jakéhokoli období? Třebas i z rodiného alba, kde je alespoň částečně zachycena část města, nebo nějaký detail? Dovoluji si Vás oslovit se žádostí o spolupráci. Pokud někdo vlastníte takové starší fotografie, zejména z doby poválečné a třeba i jen z let osmdesátých, případně jiné zajímavé dokumenty vztahující se k České Lípě a byl by jste ochoten se o tyto materiály podělit s ostatními na těchto stránkách, budu potěšen nabídkou zápůjčky, možností nahlédnutí či jakýmkoli zaslaným naskenovaným snímkem, dokumentem nebo nějakou rozličnou drobností.
Některé vydané knihy s místní tématikou stále v prodeji:
Českolipské skoky časem je kniha o České Lípě založená na srovnávacích fotografiích s kraťounkým popiskem. Snažil jsem se vybrat snímky, které nejsou na těchto stránkách, aby to bylo zase něco nového. A fotografové z H-studia odvedli opravdu dobrou práci. K dostání je kniha opět na městském infocentru a v knihkupectvích.
Pohostinná Česká Lípa - kniha o 124 stranách se 130 obrázky mapující českolipské hostince do roku 1945 je od konce roku 2011 stále ještě v prodeji v Městském informačním centru na náměstí čp. 2.
V roce 2018 vyšla velká kniha o historii České Lípy. Její název je Česká Lípa, město na Ploučnici. Cenu stanovila rada města, na 1900,- Kč. Formát knihy je větší než A4, i počet stran, obrazových příloh a nakonec i množství informací snad každého překvapí, minimálně trochu, nebo i více. Při zvoleném formátu, tedy rozměrech, je celkový počet stran 608. Toto celé dává výslednou hmotnost 3910 gramů. Již dnes tedy s předstihem lze říci, že kniha bude mít svou nezanedbatelnou váhu v každé knihovně jejíž bude součástí. A protože jsem se tak trochu na knize také podílel, doufám, že se čtenářů bude líbit co nejvíce. Snad ještě prozradím, že obsahově se na textech podílelo celkem 14 autorů doplněných o 3 odborné konzultanty ve 41 kapitolách. Tak jsem to zprvu uváděl a v průběhu roku 2020 se kniha doprodala, což je pro tvůrce věřte asi největší úspěch i vzhledem k ceně. Děkujeme za přízeň a snad i další počiny budou úspěšné. Proto byl zajištěn dotisk, takže kniha je opět v prodeji.
V roce 2021 vyšla publikace Česká Lípa z blízka, která z určité části vychází podkladově z velké knihy z roku 2018, ale je zpracována zcela jiným způsobem a doplněna bohatým a mnohdy originálním obrazovým materiálem. Cena 390,- Kč je snad již také přívětivější.
Samozřejmě na městském informačním centru jsou tyto publikace k dostání. A nejen tyto, ale mnoho dalších knih a upomínkových předmětů. Zde uvádím pouze knihy, na kterých jsem se významněji podílel. Ovšem poslední dobou je regionální publikační činnost o dost bohatší. Buďme rádi a se zájmen poznávejme prostředí, kde žijeme. Jen tak nám nebude jeho osud lhostejný.
|