Západní řady domů našeho náměstí jsem se dotkl již v rámci článku jihozápadní roh. Konkrétně jsem zmínil první tři domy, zbývá tedy zbytek domů výše na svahu. Hned následující dům nese číslo popisné 167 a je jedním z přebudovaných domů v počátcích 20. století. Konkrétně tento dům čp. 167 byl přestavěn roku 1908 podle návrhu architekta Josefa Schneidera. V té době patřil dům Adolfu Herterovi, knihkupci, obchodníku s papírenským sortimentem a tabákovými výrobky. I tento pán patřil mezi několik českolipských vydavatelů pohlednic, těch poslíčků všelijakých zpráv a kouzelných dokladů své doby. Na počátku první světové války převzal zdejší činnost Rudolf Rösler, který zde podnikal až do roku 1945, kdy živnost přebírá B. Jodas.
Celkový záběr západní strany náměstí z konce 19. století:
Celkový záběr západní strany náměstí z 24. 2. 2008:
Jak je patrno z této dvojice snímků, za posledních více jak sto let povyrostlo domů více. Další dva domy bývaly stejně vysoké jako dnes již na konci století 19. Hned první z nich je dům čp. 168, který býval nejstarším hostincem západní strany, jehož počátky sahají do roku 1821, kdy byla vydána koncese pro Antona Plischkeho. V roce 1841 se hostinec jmenoval Zum grünen Hirsch, U zeleného jelena, který je nad vchodem do domu umístěn dodnes, byť již není zelený. Ještě v roce 1880 provozoval hostinec toho jména Gottfried Dinnebier, ovšem o pár let později byl hostinec zrušen a prostory pronajímány k různým obchodním činnostem. Mnozí znají tyto prostory jako cukrárna Astra a z těchto dob přidám pár snímků.
Cukrárna Astra na západní straně náměstí i s jelínkem někdy před rokem 1980:
Dům čp. 168 po přestavbě na snímku z 20. 2. 2015:
Interier cukrárny okolo roku 1980:
Ve výdejním okénku vlevo bývala první točená zmrzlina ve městě, ale vraťme se o mnoho desetiletí zpět. Náměstí bývalo historicky zejména místem trhů, což bývalo výsadou měst a určením těchto prostor, krom dalších shromažďovacích příležitostí.
Náměstí s pravidelnými a vyhlášenými trhy před rokem 1905:
Stejný záběr náměstí z 19. 8. 2008:
Zde na dobovém snímku je již ve zmiňovaném domě firma obuvníka Adalberta Pilze. Mimo to se jedná o nádherné zachycení původního smyslu prostorů dnes zvaných náměstí. Ještě v době pořízení snímku to byl prostě Marktplatz, tedy tržiště. V tomto případě jde o jeden ze dvou největších vícedenních trhů, které se konaly v průběhu roku. Na tomto snímku se za morovým sloupem tak trochu schovává dům dnešní městské knihovny. Tehdy ještě pouze patrový dům býval přibližně od roku 1870 dalším pohostinským domem této strany náměstí. Tento změnil za své existence kromě majitelů i několik názvů, ale v převážné většině název obsahoval slůvko Café v několika variantách. Vyjímkou bylo přibližně desetiletí před rokem 1922, kdy zde byla Litoměřická pivnice. Ve zmiňovaném roce byla dokončena dostavba domu, název podniku v přízemí se vrátil k původnímu názvu Ring - Café a v patře se usídlila okresní nemocenská pokladna. Po válce zde byla ještě několik let Městská kavárna nabízející i teplá a studená jídla na bohatém jídelním lístku.
Budova Ring – Café a Všeobecné zdravotní pokladny na náměstí v roce 1922:
Stejná budova, dnes městské knihovny na náměstí dne 22. 2. 2014:
Budova na náměstí Ring – Café a Všeobecné zdravotní pokladny za válečné okupace v roce 1940 a budova městské knihovny 31. 7. 2008:
Západní strana náměstí na pohlednici z roku 1917:
Západní strana náměstí s nově rekonstruovanými domy v popředí dne 2. 10. 2010:
Posledním zásadně proměněným domem západní strany je budova čp. 172 úplně v rohu na rozhraní s ulicí Mikulášskou. Jde o dům přebudovaný v roce 1905 místní firmou John & Jisba. Dům patřil Karlu Prokopovi, výrobci hasičských potřeb. Před druhou světovou válkou zde měl obchod obuví Anton Kieslich, který po válce převzal Oldřich Absolon. Obuv tu vydržela poměrně dlouho, než ji vystřídala pobočka cestovní kanceláře Čedok.
Pohled na západní stranu náměstí z věže radnice v roce 1958:
Pohled na západní stranu náměstí 22. 8. 2008:
A ještě jedna přehledová trojice snímků s pohledem na západní stranu domů českolipského náměstí. Na snímcích z konce 19. století je dobře patrná vodní pumpa v severozápadním rohu, která byla tehdy jedním ze tří vodních zdrojů na ploše náměstí.
Pohlednice prošlá poštou 11.6.1898:
Stejný snímek po retuši a koloraci na jiné pohlednici:
Stejný záběr pořízený 17.7.2009:
A ještě jedna varianta pohledu z první poloviny 40. let 20. století:
Stejný pohled dne 7. 4. 2011:
Mapka - toto místo je zde
|