Domů
českolipské proměny v obrázcích Tisk
Pondělí, 04 Únor 2008 11:59

znak 1899Vítám Vás na stránkách amatérského historikozpytce, sběratele pohlednic a amatérského fotografa, publikujícího převážně profesionální historické snímky použité na pohlednicích našich pradědů a dědů, případně babiček a prababiček, doplněné svými současnými snímky. Stránky jsou věnovány především České Lípě a jejím proměnám. Vzhled a forma stránek je již vcelku ustálená, ale obsah by měl přibývat postupně. Stejně jak se tomu děje od 19. 4. 2007, kdy byla tato doména registrována a stránky o několik málo dnů později zprovozněny. Pokud budete mít jakoukoli připomínku, výtku či budete mít prostě jen potřebu mi cokoli sdělit, slouží k tomuto účelu bratrská FB stránka dostupná v horní liště pod odkazem Diskuse. Ale protože ne každý může takto přispět a já jsem upřímně rád za každou Vaši poznámku, využijte prosím ke vzkazům případně mého mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .  Zároveň všem návštěvníkům těchto stránek přeji mnoho zajímavých zážitků při objevování místní historie. A to zejména při pohledu do staré tváře našeho zajímavého města, kterémužto zde nastavuji zrcadlo ve světle dnešních dnů. Tak tedy přeji i ostrý obraz. Lze tyto stránky chápat i jako vybídnutí k procházce městem, nikoli v chvatu běžného dne, ale s pohledem turisty, který je zde prvně. Možná se budete podivovat nad tím, čeho všeho si člověk za mnoho let možná ani nevšiml, či příliš nevnímal. Nuž tedy příjemnou procházku. A proč německý název? Vysvětluji v úvodníku či podtitulem: „České město s německy psanými dějinami.”

Jako doplněk jsem se pokusil vytvořit bratrské facebookové stránky určené k diskusi, která na těchto stránkách momentálně není možná. Odkaz se skrývá pod tlačítkem Diskuse v horním menu.

Co je na stránkách nového:

V březnu 2020 jsem se při přípravě další zcela nové kapitoly zaměřil spíše na průvodce větší části 20. století. Jsou jimi symboly propagandy, či propagand ktré tudy prošly a naše město poznamenaly. Je to takový návrat do časů, které většina ještě pamatuje. Nuž osvěžme si reálie všedního života našeho mládí či života našich rodičů.

- I v další významný den českých dějin, tentokráte smutného výročí, jsem využil k doplnění kapitoly z náměstí kolem budovy dnešní pošty o sérii snímků zachycující proměny budovy Městské spořiitelny a pošty. Jedná se o kapitolu s názvem Poštovní kout náměstí.

- Ve významný den 7. 3. jsem doplnil kapitolu Škroupovo náměstí o pár snímků ze 70. let a jeden srovnávací dvousnímek k období náměstí s názvem Buttermarkt. Doplňkem historie náměstí je výstup z nedávného průzkumu náměstí mnou neuměle zakreslený do leteckého snímku.

- Odklon od posledních vagonářských článků, 16. 2. 2020 jsem doplnil dva páry snímků do kapitoly Sokolská dolní. U této příležitosti jsem přesunul materiály v kapitolách zabývající se tímto prostorem a sdružil je tématicky k sobě. Vznikla tak i zcela nová kapitola Jindřicha z Liipé dolní část. Dotklo se to i kapitoly o Unionce, ale zatím bez přidaného materiálu. Něco k nim doplním později.

- Dalším pokračováním materiálu souvisejícího s Vagónkou je představení ulice Svatopluka Čecha. Ulice vlastně dvou částí, starší zástavby a prostoru před továrnou.

- 18. ledna 2020, doplněno 22. 1. - zcela jsem přepracoval kapitolu z moderních dějin města s názvem Pomník Klementa Gottwalda. Kapitola je nyní čistě o pomníku, ale zcela určitě dodělám kapitolu na téma Vagónka a samostatně i ulici Svatopluka Čecha, byť se bude zřejmě jednat jen o její konec u továrny. Kapitola Pomník KG je plná dobové rétoriky a sondou do doby druhé poloviny 20. století, ale starší si v ní možná najdou i nějakou vzpomínku. Kapitola není ani oslavou, ani propagandou, jde opravdu pouze a jenom o obraz své doby.

- S novým rokem, tedy v neděli 12. ledna 2020 jsem doplnil pár slov a zejména nějaké obrázky do kapitol Festhalle a Konopeova ulice. Novými jsou snímky ze spartakiády v roce 1955, ale nejsou jedinými novinkami.

 

A něco do knihovny:

Česká Lípa, město na Ploučnici

V roce 2018 vyšla velká kniha o historii České Lípy. Její název je Česká Lípa, město na Ploučnici. Cenu stanovil vydavatel, tedy rada města, na 1900,- Kč. Formát knihy je A4+, čili větší A4 o 2, resp. 3 centimetry. Rozměry jsou tedy opravdu solidní. Ale to není vše, i počet stran, obrazových příloh a nakonec i množství informací snad každého překvapí, minimálně trochu, nebo i více. Jak kdo se rád nechává překvapovat. V první větě jsem použil slovo monumentální, tak snad pár podpůrných fatů: při zvoleném formátu, tedy rozměrech, je celkový počet stran 608 na hlazeném papíře gramáže 150. Toto celé dává výslednou hmotnost 3910 gramů. Již dnes tedy s předstihem lze říci, že kniha bude mít svou nezanedbatelnou váhu na pultech knihkupců a v knihovnách svých čtenářů. A protože jsem se tak trochu na knize také podílel, doufám, že čtenářů bude co nejvíce. Snad ještě prozradím, že obsahově se na textech podílelo 14 autorů doplněných o 3 odborné konzultanty a příběh města začíná geologií a pokračuje dalšími 41 kapitolami.

Zveřejněný obrázek je titulní stranou knihy, byť na něm nejsou vidět v reálu lakované reliéfy v dolní bílé části obálky. I přes poměrně nelidovou, ale běžnou a reálnou cenu, je k mání už jen několik posledních kousků.

 

Výzva: Máte snímky z České Lípy z jakéhokoli období? Třebas i z rodiného alba, kde je alespoň částečně zachycena část města, nebo nějaký detail? Dovoluji si Vás oslovit se žádostí o spolupráci. Pokud někdo vlastníte takové starší fotografie, zejména z doby poválečné a třeba i jen z let osmdesátých, případně jiné zajímavé dokumenty vztahující se k České Lípě a byl by jste ochoten se o tyto materiály podělit s ostatními na těchto stránkách, budu potěšen nabídkou zápůjčky, možností nahlédnutí či jakýmkoli zaslaným naskenovaným snímkem, dokumentem nebo nějakou rozličnou drobností.

 

Některé vydané knihy s místní tématikou stále v prodeji:

Českolipské skoky časem je kniha o České Lípě založená na srovnávacích fotografiích s kraťounkým popiskem. Snažil jsem se vybrat snímky, které nejsou na těchto stránkách, aby to bylo zase něco nového. A fotografové z H-studia odvedli opravdu dobrou práci. K dostání je kniha opět na městském infocentru a v knihkupectvích.

Pohostinná Česká Lípa - kniha o 124 stranách se 130 obrázky mapující českolipské hostince do roku 1945 je od konce roku 2011 stále ještě v prodeji v Městském informačním centru na náměstí čp. 2.Navštivte internetové stránky Vlastivědného spolku Českolipska na adrese http://www.vscl.cz/, kde se lze dozvědět nejen základní údaje o spolku, ale také aktuální informace o probíhajících a připravovaných akcích, kterým bohužel mnohdy schází větší propagace. Lze zde najít i informace o vydaných číslech vlastivědném sborníku Bezděz a mnoho dalších zajímavostí. Od listopadu 2019 v novém kabátě.

 
Copyright © 2020 Böhmischleipa.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno s radostí a pro radost.